გაკვეთილის მთავარი თემა
|
გაცნობა
|
მასწავლებლის სახელი, გვარი
|
ეკატერინე ხარაზიშვილი
|
სწავლების საფეხური
|
დაწყებითი საფეხური/5 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში 4 მოსწავლეა. სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების
მქონე - მოსწავლე კლასში არ არის.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოსწავლეებს განუვითარდეთ უცხო ენაზე(რუსული ენა)საკუთარ თავზე ,ან მოსაუბრის
შესახებ საუბრის უნარები.
·
განუვითარდეს სამეტყველო უნარები (მოსმენა, კითხვა, წერა, საუბარი) ორ უცხოურ
ენაზე;
·
გაიმდიდრონ ლექსიკური
მარაგი;
გაკვეთილის ბოლოს
მოსწავლეები შეძლებენ უპასუხონ ერთმანეთის დასმულ კითხვებს, მაგალითად: რა გქვია?
რამდენი წლის ხარ? სად ცხოვრობ? ეროვნული სასწავლო გეგმის გათვალისწინებით მოსწავლეებმა
უნდა შეძლონ გამოიყენონ სხვადასხვა სახის გაცნობის აუცილებელი შეკითხვები.
|
წინასწარი ცოდნა
|
გრამატიკული ნაწილი: პირის ნაცვალსახელები, საკუთარი
და საზოგადო სახელები. პირის ნაცვალსახელების ნათესაობითი და მიცემითი ბრუნვები. რაც აუცილებელია
ამ თემისათვის.
|
მოსწავლეების მოტივაციის გაზრდა, კითხვა-პასუხის დიალოგური რეჟიმი. (როგორ
შეაფასებდნენ ერთმანეთს) განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასებები.
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
სახელმძღვანელო, სამუშაო რვეული, თვალსაჩინოებები,
დაფა ,კალამი, ფანქარი, თაბახი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
|
გაკვეთილის
ახსნა
გაკვეთილის ახსნას ვიწყებ წინა
მასალის ცოდნის გახსენებით. ანუ გამოვიკითხავ გრამატიკას მოსწავლეების დაფასთან გამოსვლით
.(პირის ნაცვალსახელების ნათესაობით და მიცემით ბრუნვებს, ციფრები 1 დან 10-მდე)-7
წუთი.
უცხო
სიტყვების გაცნობა
შემდეგ მოსწავლეებს დაფაზე დაწერით ვაცნობ ისეთ სიტყვებს რომლებსაც ისინი გამოიყენებენ ამ თემის დასრულებამდე.-5
წუთი.
წერითი მუშაობა
მოსწავლეები სიტყვებს იწერენ
ლექსიკონის რვეულებში-10 წუთი.
გაკვეთილის წაკითხვა
ვკითხულობ და ვთარგმნი მცირე ზომის დიალოგებს, რომლებიც მოცემულია სახელმძღვანელოში.-5
წუთი.
აქტივობა
მოსწავლეებს მივმართავ დიალოგურ რეჟიმში დაუსვან ერთმანეთს კითხვები,
როგორიცაა : მისალმება, რა გქვია? რამდენი წლის ხარ? სად ცხოვრობ? -10 წუთი
ამის შემდეგ თითოეულ მოსწავლეს ვთხოვ თაბახზე დაწერონ საკუთარი სახელები.
-1 წუთი.
შეფასება
თითოეულ მოსწავლეს ვაფასებ სიტყვიერად ასევე განმსაძღვრელი შეფასებით და ვუსვამ ყველას კითხვას: რა იყო გაკვეთილის
თემაში გაუგებარი?
საშინაო დავალება
ვაძლევ საშინაო დავალებას: იმუშაონ
მსგავსად ოჯახში, დაიხმარონ ოჯახის წევრები. ასევე დასაწერად: გამაცნონ საკუთარი
მეგობარი ან კლასელი ( ვიძლევი მითითებებს და მიმართულებებს).რათა მოსწავლეებს გაუადვილდეთ
დავალების შესრულება.-7 წუთი.
|
eka
Sunday, March 19, 2017
proeqti
|
პროექტის
სახელწოდება
|
რუსი მწერლები
|
|
პროექტის
აქტუალობა
|
მოსწავლეები
უკეთ გაეცნონ რუსი მწერლების ბიოგრაფიებს
და მათ ნაწარმოებებს .
|
|
პროექტის
მიზნები
|
პროექტის
მიზანია მოსწავლეების ინტერესის
ამაღლება .
|
|
მონაწილეთა
ასაკი
|
მოსწავლეები
: 13-16 წლამდე ასაკის.
|
|
ვადები
/ ხანგრძლივობა
|
1
დან 3 კვირამდე.
|
|
მოსალოდნელი
შედეგები /პროდუქტები , რაც შეიძლება შეიქმნას
|
მოსწავლეთა
ჩართულობა რუსი მწერლების ბიოგრაფიებისა და მათი ნაწარმოებების მოძიებაში . ბიოგრაფიებისა
და პოეზიის შესწავლა.
|
|
პროექტისათვის
საჭირო ძირითადი რესურსები
|
ინტერნეტი,
კომპიუტერი, ფორმატები, სლაიდები, კალამი, მარკერი,
|
|
პროექტის
მსვლელობა (ძირითადი აქტივობები)
|
ინფორმაციის
მოძიება, ინფორმაციების ფორმატებზე გადატანა . სლაიდების დამზადება-პრეზენტაცია.
ფორმატების გაფორმება.
|
|
საგნებთან
/ საგნობრივ ჯგუფებთან / ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი
|
რუსულის
საგნის გამოყენება (სახელმძღვანელოები).
|
|
პროექტის
ხელმძღვანელი (მასწავლებელი)
|
მასწავლებელი
: ეკატერინე ხარაზიშვილი .
|
|
ხელმძღვანელის
ელ . ფოსტა
|
ekaterinexarazishvili@gmail.com
|
Subscribe to:
Posts (Atom)